Ushqimi dhe pijet më të dobishme për potencën e meshkujve

një grua dhe një burrë i kënaqur që rritën fuqinë me produkte

Shumë meshkuj, për të rritur potencën, marrin medikamente dhe suplemente të ndryshme ushqimore që i sigurojnë trupit substanca të dobishme. Sidoqoftë, jo vetëm ilaçet mund të ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi. Falë ushqyerjes së duhur, jo vetëm rikthehet aktiviteti seksual, por normalizohen të gjitha funksionet e trupit. Duke pyetur një mjek ose nutricionist, do të mësoni se çfarë të hani dhe çfarë është rreptësisht e ndaluar.

Meqenëse ilaçet kanë qëllimin e tyre, çdo produkt ndikon në një organ të caktuar të një personi.

Çfarë lëndësh ushqyese duhet të marrë trupi i një mashkulli?

produkte të dobishme për fuqinë

Për një fuqi të mirë, burrat duhet të marrin shumë vitamina dhe minerale. Për shembull, mineralet si zinku dhe seleni duhet të jenë në sasi të mjaftueshme pasi ato ndikojnë drejtpërdrejt në performancën seksuale. Zinku është një bllok ndërtimi për testosteronin, ai aktivizon spermën.

Seleni ndikon në funksionimin e penisit dhe është i përfshirë në biosintezën e testosteroneve. Për shkak të faktit se përmirëson cilësinë e spermës, rekomandohet për ata që janë duke luftuar me infertilitetin.

Gjithashtu, trupi mashkullor duhet të ketë vitaminat e mëposhtme:

 • Vitamina C ndikon në qarkullimin e gjakut në penis.
 • Vitamina E largon toksinat nga trupi dhe rinovon qelizat.
 • Vitamina B siguron energji dhe rrit sintezën e hormoneve mashkullore.
 • Vitamina D zhvillon dëshirën seksuale.

Për shkak të faktit se këto substanca nuk janë në trup ose ka shumë pak prej tyre, sistemi imunitar i dobësuar nuk lufton infeksionin dhe organet e brendshme fillojnë të vuajnë nga furnizimi i dobët i lëndëve ushqyese.

E rëndësishme!Për qëllime parandaluese, duhet të pini suplemente biologjikisht aktive që përmbajnë të gjitha vitaminat e nevojshme.

Ushqim i fuqishëm

një grua ushqen një burrë me ushqim për potencë

Sigurisht, për të përmirësuar fuqinë mashkullore, nuk keni nevojë të hani ndonjë ushqim të pazakontë, thjesht ndryshoni orarin dhe dietën tuaj. Çfarë ushqimi nevojitet për të trajtuar këtë simptomë?

 1. Skumbri i zier. . . Ai përmban acide yndyrore omega 3 dhe 6, të cilat ndihmojnë në sintetizimin e testosteronit. Falë fosforit prodhohet një sasi e mjaftueshme e spermës, e cila gjendet edhe tek ky peshk.
 2. Rrepë. . . Ky është produkti më efektiv që rrit fuqinë tek meshkujt. Si farat e saj ashtu edhe ajo vetë zgjojnë dëshirën seksuale. Rrepa është kundërindikuar për ata me zorrë të sëmura dhe ndonjë lloj hepatiti.
 3. Mish. . . Jo më kot meshkujt e duan shumë këtë produkt. Ndihmon prodhimin e hormonit tiroksinë. Rekomandohet të hani viç, mish kali, qengji dhe shpezë si pulë dhe gjeldeti. Megjithatë, nuk duhet të hani vetëm mish, pasi trupi do të ngarkohet me përpunimin e këtij produkti.
 4. Arra. . . Ngrënia e çdo arra që mundeni me moderim në baza ditore do t'ju ndihmojë të shëroheni. Ky produkt është shumë unik, pasi përmban vitamina E, B, zink, magnez dhe më shumë. Këshillohet të hani arra jo të skuqura, por të gjalla të përziera me mjaltë.
 5. Ushqim deti. . . Afrodoziakët si karavidhe, midhjet, kallamarët dhe karkalecat janë të pasura me zink dhe selen. Është e rëndësishme të zgjidhni një metodë gatimi që do të ndihmojë në ruajtjen e të gjitha lëndëve ushqyese të nevojshme për trajtim.
 6. Perimet. . . Shumë elementë nga tabela periodike gjenden në perime.
 7. Cokollate. . . Varietetet e çokollatës së zezë ndikojnë në humorin e një mashkulli dhe rrisin epshin. Personi bëhet më i gëzuar dhe i ndjeshëm.
 8. Vezët e thajthit. . . Një grimcë e dobishme në këtë produkt, e cila rrit potencën, ndihmon për të marrë një orgazmë gjatë seksit. Ato mund të konsumohen të papërpunuara pa frikë se mos preken nga salmonela.

Ushqimi i duhur duhet të jetë uniform dhe proporcional. Mos e teproni me ushqimin, por bëni një orar vaktesh dhe më pas pesha juaj nuk do të rritet.

Këshilla!Duhet të trajtoheni edhe me bukë blete, por fillimisht konsultohuni me mjekun për sasinë e dozës.

Pije për potencë

lëngjet e perimeve për potencë

Përveç ushqimit, duhet të pini edhe pije. Për të kuptuar se çfarë të pini, duhet të zbuloni se cilat substanca të dobishme janë në lëng për të përmirësuar fuqinë.

Për shembull, një element shumë i nevojshëm është zinku. Ai stimulon rrjedhjen e gjakut në penis dhe për këtë arsye përmirëson ereksionin. Zinku është në çajin jeshil, kështu që ju duhet ta pini atë çdo ditë për të mbajtur penisin tuaj të ngritur. Përveç çajit jeshil, pini çaj bullgar dhe varietete të kuqe. Ato përmbajnë vitaminë E dhe enzima që i japin një mashkulli më shumë forcë fizike.

Gjithashtu, për një ereksion, mund të përzieni lëngje natyrale. Si përbërës kryesorë, duhet të përdorni produktet e mëposhtme:

 • Selino,
 • Karrota,
 • Qumësht,
 • Panxhar,
 • Lëng thupër,
 • Grejpfrut,
 • vezët e thajthit,
 • Rrepkë,
 • kungull,
 • Garnet.

Ka shumë receta për pije të shëndetshme për shëndetin e meshkujve, ndaj mos u ndalni në një, por eksperimentoni vazhdimisht dhe provoni lëngje të reja. Megjithatë, nëse pini barishte, duhet të jeni të vetëdijshëm për efektet anësore dhe dozat.

lëngje frutash dhe perimesh për potencë

Hani lëngje të thjeshta të bëra nga perime dhe fruta të rregullta për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të fituar një sërë vitaminash të dobishme.

Këshilla!Shtoni erëza afrodiziake në pije, ato do ta pasurojnë më tej lëngun me mikroelemente. Këto përfshijnë mjaltë, xhenxhefil, kanellë, kardamom dhe arrëmyshk.

Këtu janë disa receta:

Pije panxhari

pije panxhari për fuqinë
 1. Lëng panxhari,
 2. Arra pishe,
 3. Qumësht i ngrohtë i zier.

Pije larshi dhe pishe

pije pishe dhe larshi për fuqinë
 1. Gjilpërat e pishës,
 2. Gjilpërat e larshit,
 3. I dashur.

Gjilpërat e pishës dhe larshit, duhet të insistoni 40 minuta në ujë të nxehtë. Pasi të keni kulluar ujin, shtoni mjaltë në përzierje, sipas shijes dhe merrni çdo ditë, dy herë.

Qumështi i Mares rinovon trupin dhe përmirëson funksionin e zemrës. Ai përmban hormonet e nevojshme që ndikojnë fuqishëm në sistemin imunitar të njeriut. Kumis pihet pas ngrënies, 200 gram në ditë. Mos harroni të pyesni mjekun tuaj për dozën tuaj personale, pasi varet nga karakteristikat e trupit. Për ata që nuk e tolerojnë qumështin e pelës, është më mirë të mos e pinë fare.

A është e mundur të rritet fuqia me ushqimin e duhur?

një burrë mendon për produkte për të rritur fuqinë

Jo të gjithë e kuptojnë se një mekanizëm ideal është mbështjellë brenda një personi, i cili është në gjendje t'i shërbejë vetes dhe kërkon vetëm produktet e duhura nga ne. Disa njerëz mendojnë se vetëm pilulat mund ta shërojnë një person. Megjithatë, kjo nuk është plotësisht e vërtetë.

Ilaçet eliminojnë sindromën dhe përkohësisht janë në gjendje të ruajnë gjendjen e një personi, megjithatë, vetëm ushqimi i duhur do të shërojë organet e prekura dhe do ta mbushë trupin me vitamina dhe minerale.