Fuqia mashkullore. Si të ruani potencën? Vitaminat. Mjetet juridike popullore

Nëse meshkujve nuk u pëlqen të shkojnë te mjekët, kjo nuk do të thotë aspak se nuk kanë probleme shëndetësore. Për shumicën prej tyre, një nga problemet kryesore në jetë është ruajtja e forcës mashkullore deri në pleqëri. Duke marrë parasysh gjendjen e situatës së sotme ekologjike, një mënyrë jetese jo të shëndetshme, mund të themi me besim se shëndeti i burrave është në rrezik. Ne do të përpiqemi të kuptojmë arsyet dhe metodat e rikuperimit të tij.

Koncepti i fuqisë mashkullore

Termi "forcë mashkullore" nuk nënkupton aftësitë fizike të përfaqësuesve meshkuj, por, përkatësisht, forcën seksuale, e cila varet nga shumë faktorë dhe mbi të gjitha nga gjendja e sistemit gjenitourinar.

Tek burrat, ai përfshin organet gjenitale të jashtme dhe të brendshme, në parim, njësoj si tek gratë. Mund të ketë shumë sëmundje në këtë fushë, vetëm se, për fat të keq, me probleme të vogla, pacientët nuk nxitojnë te mjeku, duke shpresuar për një vetë-shërim të mrekullueshëm.

një grua dhe një burrë me potencë të dobët si të forcohen

Por zakonisht e kundërta është e vërtetë, problemet e vogla lindin të mëdha, nëse nuk i kushtoni vëmendje në kohë.

Me çfarë lidhet fuqia mashkullore?

Aftësia për të pasur një shëndet të shkëlqyer mashkullor lidhet me nivelet e testosteronit dhe androgjeneve që prodhohen në testikuj. Kjo cilësi shoqërohet gjithashtu me prodhimin dhe maturimin e spermatozoideve, lëngut seminal dhe me punën e refleksit vaskular venoz, i cili është i ndërlidhur me qendrat nënkortikale të palcës kurrizore.

Rregullimi neurohumoral i kryer nga gjëndrra e hipofizës dhe hipotalamusi është gjithashtu i rëndësishëm.

Ka shumë faktorë që do të prishnin funksionimin e trupit mashkullor, madje edhe djemtë e rinj nuk janë të imunizuar prej tyre. Këtë e dëshmon edhe përbërja moshore e radhës para zyrës së urologut.

Forca mashkullore mund të ulet gradualisht, dhe ka raste të humbjes së saj të mprehtë.

Arsyet që ndikojnë në gjendjen e shëndetit të meshkujve

Aktualisht, shumë nga seksi më i fortë vuajnë nga një rënie e fuqisë. Për të përballuar këtë problem, duhet të zbuloni shkaqet e tij.

Dobësimi i forcës mashkullore mund të shoqërohet me:

 • arsye psikologjike si stresi, depresioni;
 • problemet fiziologjike në trup.

Vëmë re gjithashtu se një rënie e fuqisë mund të jetë e përkohshme dhe e përhershme.

Arsyet kryesore që kanë një ndikim negativ në shëndetin e burrave përfshijnë si më poshtë:

 1. Ndikimi i moshës. Çdo mashkull pas 50 vitesh ka një rënie natyrale të prodhimit të hormonit mashkullor dhe pa të nuk ka nevojë të flitet për ndonjë potencë.
 2. Abuzimi i substancave që ulin fuqinë. Këto përfshijnë duhanin, alkoolin dhe drogën.
 3. Sëmundjet e zemrës.
 4. Hipertensioni.
 5. Diabeti.
 6. Marrja e disa grupeve të barnave.
 7. Sëmundjet e sistemit nervor.
 8. Ndikimi i stresit, dhe në kohën tonë nuk është aspak i pazakontë edhe për meshkujt.
 9. Aktivitet i ulët fizik. Qëndrimi i zgjatur në zyrë në kompjuter, në shtëpi përballë televizorit, dëmton qarkullimin e gjakut në zonën e legenit dhe për rrjedhojë një ulje të fuqisë.
 10. Mungesa e shpeshtë e gjumit. Trupi nuk ka kohë për të rikuperuar forcën e tij, dhe kjo çon në një ulje të prodhimit të testosteronit.
 11. Sëmundjet e sistemit gjenitourinar që meshkujt nuk nxitojnë t'i trajtojnë.
 12. Dieta jo e duhur. Mungesa e proteinave, yndyrave ose karbohidrateve ndikon në funksionimin e të gjithë trupit.
 13. Arsyet psikologjike që mund të shoqërohen me marrëdhënie seksuale të pasuksesshme, frika të lidhura me sferën seksuale.
pirja e duhanit si shkaktar i fuqisë së dobët

Mund të arrihet në përfundimin se për të rënë ose zhdukur fare, forca mashkullore do të gjejë shumë arsye.

Kulmi

Tashmë është vërejtur se me kalimin e moshës, sasia e testosteronit të prodhuar zvogëlohet. Dhe lind pyetja: "Pse? "Përgjigja është e thjeshtë: gjaku fillon të prodhojë një proteinë që lidh hormonet seksuale, gjë që çon në një ulje të sasisë së tyre. Kjo gjendje në mjekësi quhet hipogonadizëm i lidhur me moshën, dhe në qarqet popullore ka një emër të dytë - menopauzë mashkullore.

Manifestimet kanë shumë të përbashkëta me atë të grave. Meshkujt ndiejnë një vrull të nxehtësisë, nervozizmi rritet, shfaqen pagjumësia, dhimbjet e zemrës dhe ulet libido.

Është mjaft e lehtë për burrat të kuptojnë se kanë nivele të ulëta të testosteronit. Nëse ka depozita të konsiderueshme yndyre në bel, gjëndrat e qumështit janë zmadhuar dhe flokët rriten dobët në fytyrë, atëherë kjo sinjalizon një ulje të testosteronit.

Në klinikë, gjithmonë mund të bëni një analizë për përmbajtjen e këtij hormoni në mënyrë që të siguroheni që dyshimet tuaja janë të sakta.

Trajtim për uljen e forcës mashkullore

Shëndeti seksual vjen i pari për pothuajse çdo mashkull. Por, për fat të keq, tani gjithnjë e më shumë përfaqësues të seksit më të fortë mund të ankohen për problemet në këtë fushë.

Rivendosja e forcës mashkullore mund të kryhet në disa mënyra.

 • Trajtim mjekësor. Këtu, barnat mund të ndahen në dy grupe: farmaceutike dhe ilaçe natyrale.
 • Etnoshkenca.
 • Seancat e psikoterapisë.

Para se të përshkruajë një kurs trajtimi, mjeku duhet patjetër të zbulojë arsyen e rënies së forcës mashkullore, prandaj, në këtë çështje, vetë-mjekimi nuk është një rrugëdalje.

Farmaceutikë për trajtimin e impotencës

Aktualisht, në raftet e kioskave të farmacive, mund të shihni shumë ilaçe që janë krijuar për të rritur fuqinë. Cilat janë avantazhet e tyre:

 • Marrja e pilulave rrit dëshirën seksuale dhe kohëzgjatjen e marrëdhënieve.
 • Pritja mund të kryhet në një kohë të përshtatshme për ju.
 • Efekti pozitiv zgjat mjaftueshëm.
 • Përgatitjet për forcën mashkullore nuk shkaktojnë varësi, kështu që ato kanë efektin e tyre edhe me përdorim të zgjatur.

Pavarësisht nga kaq shumë avantazhe, marrja dhe zgjedhja e barit duhet të bihet dakord me mjekun që merr pjesë, i cili do të përshkruajë dozën e kërkuar dhe kohëzgjatjen e kursit të terapisë.

Ka kundërindikacione për përdorimin e këtyre barnave. Kujdes i veçantë duhet treguar te pacientët me sëmundje të zemrës, diabet mellitus. Është e domosdoshme të koordinoni marrjen e tyre me medikamente të tjera, nëse jeni duke i marrë ato.

Pothuajse të gjitha pilulat e listuara për forcën mashkullore kanë një mekanizëm të ngjashëm veprimi, por ndryshojnë në substancën aktive dhe kohëzgjatjen e ekspozimit.

Preparate natyrale

Për trajtimin dhe rregullimin e funksionit seksual te meshkujt përdoren edhe preparate natyrale. Ata ndahen në dy grupe. E para përfshin ato për të cilat kërkohet një pranim në kurs. Grupi i dytë përmban preparate për përdorim të vetëm.

Ilaçet natyrale për forcën mashkullore mund të përmirësojnë gjendjen e përgjithshme të trupit, prandaj, fuqia gjithashtu ndryshon në një drejtim pozitiv.

Rrënja e xhensenit për forcën e mashkullit

Më shpesh, përbërja e barnave të tilla përfshin përbërësit e mëposhtëm:

 1. Rrënja e xhensenit. Ai forcon të gjithë trupin dhe ka një efekt rinovues.
 2. Kali i detit. Mjaft popullor në vendet e Lindjes, në kombinim me xhensen rrit qëndrueshmërinë seksuale, libidon.
 3. Peni çaji, ose një emër tjetër për "rrënjën e kuqe". Ka një efekt pozitiv në sëmundjet e zonës gjenitale, është në gjendje të rivendosë dhe rrisë forcën mashkullore.
 4. Brirët e drerit janë përdorur në mjekësinë popullore për më shumë se 2 mijë vjet. Ka një efekt rinovues dhe stimulon aktivitetin seksual.
 5. Ekstrakti i palmës së xhuxhit ka një efekt pozitiv në funksionimin e të gjithë sistemit hormonal.
 6. Xhenxhefili stimulon mirë prodhimin e testosteronit.

Produkte për rritjen e forcës mashkullore

Nuk është vetëm marrja e ilaçeve për t'u ndjerë i sigurt në shtrat. Nëse i kushtoni vëmendje dietës suaj, atëherë është mjaft e mundur të ndryshoni situatën për mirë.

arra me mjaltë për të forcuar fuqinë

Për t'u ndjerë gjithmonë në mënyrën tuaj më të mirë, duhet të shtoni produkte për forcën mashkullore, të cilat përfshijnë:

 1. Arra.
 2. Vaj ulliri.
 3. Avokado.
 4. goca deti. Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë ato mund të zëvendësohen lehtësisht me çokollatë, gaforre dhe peshk.
 5. Bollgur.
 6. Qumësht dhie.
 7. Qepë dhe hudhër.
 8. Bukë thekre.
 9. Perime dhe fruta të freskëta, veçanërisht mjedra dhe luleshtrydhe.

Por duhet të kihet parasysh se nëse dieta është e saktë, por pjesa tjetër e stilit të jetesës lë shumë për të dëshiruar, ka sëmundje kronike të zonës gjenitale, atëherë fuqia, forca mashkullore gradualisht do të ulet. Vetëm ushqimi nuk mund ta rregullojë atë.

Vitaminat dhe forca e meshkujve

Burrat jo vetëm që duhet të kenë një dietë të larmishme, por edhe të përmbajnë vitaminat e nevojshme. Për forcën mashkullore, si dhe për përmirësimin e gjendjes së të gjithë trupit, vitaminat e mëposhtme luajnë një rol të rëndësishëm:

 1. Vitamina E. Është e rëndësishme jo vetëm për meshkujt, por edhe për femrat, në mënyrë që gjithçka të jetë normale në funksionimin e sistemit gjenitourinar. Ajo mbron spermën nga shkatërrimi. Nëse ka mungesë të tij, atëherë edhe spermatozoidet e plota nuk kanë asnjë shans të bashkohen me vezën. Pjesa më e madhe e kësaj vitamine gjendet në fara, vaj vegjetal, embrion gruri.
 2. Vitamina C. Njihet si një mbrojtës i shkëlqyer i sistemit imunitar. Përveç kësaj, mbron informacionin gjenetik të qelizave germinale. Për të shmangur mungesën e tij, duhet të konsumoni rregullisht fruta, veçanërisht agrume, lakër, speca zile.
 3. Vitamina A. Është përgjegjëse për lëkurën, ndaj gjendja e membranës së jashtme të penisit varet nga përmbajtja e saj.

Nëse të gjitha këto vitamina në dietë mungojnë vazhdimisht, atëherë trajtimi me ilaçe do të japë një efekt afatshkurtër.

Mjetet juridike popullore për rritjen e forcës mashkullore

Nëse ata filluan të vërejnë se fuqia mashkullore nuk është më e njëjtë, mjetet juridike popullore janë gjithashtu në gjendje të ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi. Këtu janë disa receta që mund t'i përdorni në shtëpi.

 1. Përgatitni një përzierje prej 500 gram mjaltë, të njëjtën sasi gjethe aloe dhe verë të kuqe me një forcë 16-17 gradë. Lëreni përzierjen në një vend të errët për 5 ditë, më pas kullojeni dhe merrni 1 lugë në javën e parë. 3 herë në ditë një orë para ngrënies. Në javën e dytë, doza mund të rritet në një lugë gjelle. Një balsam i tillë duhet të merret për një muaj dhe pas një pushimi njëjavor, përsëritet.
 2. mjaltë për fuqinë mashkullore
 3. Parsnips dallohen për aftësinë e tyre për të rritur forcën mashkullore, ndaj është e dobishme të konsumohen rrënjët dhe gjethet e kësaj bime. Ato mund të shtohen në sallata dhe të hahen të freskëta.
 4. Lëngu i karotës me mjaltë do të ndihmojë me impotencën mashkullore. Është e nevojshme të përzihen këta përbërës në një raport 1: 1. Mund të merrni 50 gram 3 herë në ditë.
 5. Nëse merrni 20 gramë mushkëri të thatë dhe derdhni 500 ml ujë të zier, dhe më pas e ngrohni për 15 minuta në një banjë uji dhe insistoni për 40 minuta, do të merrni një zierje që ndihmon mirë me impotencën. Duhet të merret gjysmë gote 2 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
 6. Ngrënia e embrionit të grurit gjithashtu mund të bëjë një ndryshim për mirë. Ato përmbajnë shumë vitamina B, acid askorbik, i cili nuk mund të mos ketë një efekt pozitiv në gjendjen e përgjithshme të shëndetit mashkullor.

Ndoshta, pas një trajtimi të tillë, forca mashkullore do të rikthehet, mjetet juridike popullore duhet të ndihmojnë me këtë.

Ushtrime

Për të ruajtur ose rivendosur shëndetin e mashkullit, është shumë e rëndësishme të udhëheqni një mënyrë jetese aktive. Rezulton se ka ushtrime të veçanta që do të kenë një efekt pozitiv në forcën mashkullore. Ja disa prej tyre:

 1. Duke ecur me gjunjë të ngritur lart, duhet të jenë sa më afër stomakut.
 2. Ushtrimi "Ura". Shtrirë në shpinë, gjunjët në një pozicion të përkulur, këmbët mbështeten në dysheme dhe krahët janë shtrirë përgjatë trupit. Është e nevojshme të ngrihet legeni, ndërsa pjesa e pasme duhet të prekë plotësisht dyshemenë. Pastaj ju duhet të ngriheni dhe të vraponi në vend, por në të njëjtën kohë vetëm thembrat duhet të dalin nga dyshemeja. Ky ushtrim nuk është i lehtë për t'u bërë, por është shumë efektiv.
 3. Ulur në një karrige, bëni lëvizje rrethore me legen. Është e rëndësishme të merrni frymë në stomak, dhe ndërsa nxirrni, tërhiqni anusin ashpër. Bëni 2-3 grupe me 6-10 përsëritje.

Edhe nëse nuk i kryeni këto ushtrime të veçanta, por merreni me sport, vizitoni palestrën, atëherë përfitimet shëndetësore do të jenë të prekshme.

Masazh dhe fizioterapi kundër impotencës

Një nga metodat jokonvencionale të trajtimit të humbjes ose dobësimit të forcës mashkullore është akupresura. Duhet të kryhet vetëm nga një specialist. Kursi i terapisë është 10-12 seanca, efekti varet nga ashpërsia e problemit.

Nëse flasim për fizioterapi, atëherë përdoren metodat e mëposhtme për të rikthyer forcën mashkullore:

 • Trajtimi me laser.
 • Magnetoterapia.

Si rezultat i procedurave të tilla, qarkullimi i gjakut përmirësohet, rrjedha limfatike normalizohet, vërehet një efekt anti-inflamator dhe edema e prostatës zvogëlohet.

Kur kombinohen me ilaçe, këto metoda mund të japin rezultate të mira.

Parandalimi i problemit

Edhe në kohën tonë është e mundur të parandalohet humbja e fuqisë mashkullore apo dobësimi i tij. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni rekomandime të thjeshta:

 1. Nëse ka peshë të tepërt, atëherë këshillohet që ta hiqni qafe.
 2. Hiqni dorë nga zakonet e këqija, të cilat kanë një efekt të dëmshëm jo vetëm në fuqinë, por edhe në gjendjen e përgjithshme të trupit në tërësi.
 3. Respektoni parimet e të ushqyerit të mirë.
 4. Monitoroni sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut.
 5. Ushtroni të paktën gjysmë ore në ditë.
 6. Flini mjaftueshëm gjumë.
 7. Nëse ka probleme në këtë fushë, atëherë mos hezitoni të vizitoni një mjek. Sa më shpejt ta bëni këtë, aq më shumë shanse të ndiheni si një burrë i vërtetë deri në një pleqëri të pjekur.
aktivitet fizik për të forcuar potencën

Këto janë rekomandime kaq të thjeshta, por për disa ato janë pothuajse të padurueshme nëse nuk ka vullnet dhe dëshirë për të ndryshuar rrënjësisht diçka në jetën e tyre. Mënyra më e lehtë për të fajësuar problemet te ekologjia e dobët, "kimia" në ushqim, ngarkesa e punës, sesa të mbani një qëndrim më të përgjegjshëm ndaj shëndetit tuaj.