Dietë për potencë tek burrat - disa opsione për të zgjedhur

Mënyra më e shpejtë për të rikthyer kockën, për të zgjatur marrëdhënien seksuale është të pini një ilaç që përmirëson ereksionin. Por është e pamundur të abuzosh me ilaçet, sepse ato shkaktojnë varësi, kanë kundërindikacione të caktuara dhe efekte anësore.

Tabletat

Nëse problemet e ereksionit ndodhin rrallë, nuk ka sëmundje kronike, mund të merrni stimulues në formën e tabletave - ato veprojnë shpejt, efekti terapeutik zgjat disa orë. Për të shmangur falsifikimet, fillimisht mund të shihni në foto se si duken ilaçet.

Pomadat

Produktet topike janë më të sigurta se pilulat, por efekti i tyre është më i shkurtër, ndaj duhet të aplikohen 5-15 minuta para marrëdhënies seksuale.

Një ereksion i shkurtër, por i fuqishëm dhe i vazhdueshëm mund të arrihet pas aplikimit të vajit të zakonshëm të nitroglicerinës ose heparinës në penis. Ato zgjerojnë shpejt enët e gjakut, aktivizojnë qarkullimin e gjakut, shquhen për koston dhe sigurinë e tyre të ulët.

Pika dhe suplemente dietike

Përgatitjet në idenë e pikave dallohen për përbërjen e tyre natyrore, veprimin kumulativ, lehtësinë e përdorimit.

Pikat kanë një efekt emocionues, tonik, tonik, përbërja përmban përbërës natyralë dhe elementë gjurmë. Pikat stimulojnë ereksionin, zgjasin marrëdhëniet seksuale, përmirësojnë qarkullimin e gjakut në penis dhe janë të sigurta për patologjitë e prostatës.

Cilat fruta janë të mira për meshkujt

Për zbatimin normal të funksionit seksual, trupi duhet të furnizohet me një sasi të mjaftueshme të vitaminave dhe elementëve gjurmë. Ato përmbajnë fruta. Ndonjëherë vetëm përdorimi i një diete frutash mund të përmirësojë funksionin e një natyre seksuale. Me përdorimin e këtyre produkteve natyrale, funksioni seksual mund të rikthehet. Rëndësi të veçantë në këtë drejtim kanë frutat e pasura me acid folik dhe askorbik.

Agrumet janë furnizues të shkëlqyeshëm të acidit askorbik për trupin. Trupi në tërësi forcohet dhe sfera seksuale bëhet më e mirë. Mango, fiku, kivi dhe shega janë shumë të dobishme.

Menuja për javën

Një dietë që ndihmon një mashkull të normalizojë fuqinë duhet të jetë sa më e larmishme, të përmbajë një sasi të madhe ushqimesh deti, perime dhe ushqime të tjera të shëndetshme.

Shembull i menusë për javën:

Ditë të javës Produktet Mënyra e gatimit
e hënë
 1. Mëngjesi: gjizë, arra, çaj xhenxhefili.
 2. Dreka: gjoks pule, oriz, lakër e bardhë, çaj i kuq.
 3. Darka: midhje, çaj jeshil
Mund të bëni një tavë nga gjizë ose të bëni një pastë me gjizë arra duke i përzier përbërësit së bashku. Gjoksi i pulës i pjekur në skarë, mund të shërbehet me oriz të zier dhe salcë lakër. Midhjet zihen më së miri
e martë
 1. Mëngjesi: vezë, çaj xhenxhefili.
 2. Dreka: skumbri, makarona gruri me qelq, kastraveca, domate, çaj jeshil.
 3. Darka: goca deti, perime, çaj i kuq
2 vezë pule duhet të zihen ose të bëhen vezë të skuqura. Ju gjithashtu mund të bëni një omëletë. Skumbri duhet të jetë i pjekur në skarë. Për zbukurim përdorni makarona të ziera. Bëni një sallatë perimesh me domate dhe tranguj. gocat e detit piqen më së miri në furrë në një tepsi dhe shërbehen me perime të freskëta.
e mërkurë
 1. Mëngjesi: karkaleca, çaj jeshil.
 2. Dreka: mish viçi, hikërror, perime, çaj xhenxhefili.
 3. Darka: gjizë, arra, banane, çaj jeshil
Karkalecat duhet të zihen. Mishi i viçit është më mirë të rrihet dhe të piqet në skarë. Mishi duhet të shërbehet me qull hikërror dhe sallatë me perime të freskëta. Nga gjiza, arrat dhe banania duhet të bëni një pastë duke i përzier të gjithë përbërësit së bashku. Mund të shtoni 2 lugë çaji mjaltë
e enjte
 1. Mëngjesi: vezë pule, çaj i kuq.
 2. Dreka: mish peshkaqeni, perime, çaj jeshil.
 3. Darka: gjizë, fruta të thata, çaj xhenxhefil
Vezët duhet të përdoren për të bërë një omëletë. Mishi i peshkaqenit duhet të pritet në copa të mëdha, të rrotullohet në erëza dhe të piqet në skarë. Shërbejeni me një sallatë me lakër të freskët, domate, tranguj (mund të shtoni 20 mililitra vaj ulliri në sallatë). Gjiza mund të përzihet me fruta të thata të copëtuara deri në një shtatë uniforme
e premte
 1. Mëngjesi: midhje, çaj i kuq.
 2. Dreka: gjoks pule, elb perla, perime, çaj xhenxhefili.
 3. Darka: skumbri, sallatë, çaj jeshil
Midhjet duhet të zihen për 15 minuta në ujë me kripë të lehtë. Rrihni gjoksin e pulës dhe piqni në skarë, duke e shërbyer me qull elbi dhe sallatë me perime të freskëta. Do të jetë e dobishme të piqni skumbri në lëngun e vet (në petë), duke shërbyer për darkë me marule
e shtunë
 1. Mëngjesi: gjizë, arra, çaj xhenxhefili.
 2. Dreka: gjoks pule, oriz, lakër e bardhë, çaj jeshil.
 3. Darka: midhje, çaj i kuq
Rekomandohet të gatuani një tavë nga gjizë. Gjoks pule të pjekur në skarë dhe të servirur me oriz të zier dhe sallatë me lakër të bardhë. Midhjet zihen më së miri
të dielën dita e agjerimit Rekomandohet të shpenzoni në kefir (çdo 2-3 orë, 1 gotë)

Vëllimi i shërbimit duhet të vendoset individualisht, bazuar në faktorë të tillë si pesha, mosha, stili i jetesës, profesioni.

Tavë me gjizë

Për të bërë një tavë të shijshme dhe të shëndetshme, mjaftojnë vetëm 5 përbërës:

 • Gjizë - 500 g.
 • Vezë pule - 4 copë.
 • bollgur - 50 g.
 • Rrush i thatë (duhet të njomet paraprakisht për 2 orë në ujë të ngrohtë) - 100 g
 • Arra - 100 g.

Gatim:

 1. Rrihni vezët derisa të bëhen shkumë.
 2. Shtoni bollgurin, arrat, gjizën dhe përzieni gjithçka tërësisht.
 3. Masën e derdhim në një kallëp.
 4. Përhapeni rrushin e thatë në mënyrë të barabartë në të gjithë sipërfaqen e enës.
 5. Futeni në furrë të parangrohur për 15-20 minuta (temperatura e pjekjes - rreth 200 gradë).

Për të përmirësuar shijen, mund të shtoni në tavë pluhur vanilje, kanellë, fara lulekuqe.

biftek peshkaqeni

Produkti përmban deri në 2% ure, e cila mund të shkaktojë shijen e pakëndshme të tij. Për të hequr qafe këtë mangësi, mishi i shkrirë duhet të zhytet për 2 orë në qumësht ose ujë me uthull dhe salcë soje.

produktet e fuqisë

Përbërësit e kërkuar:

 • Mishi i peshkaqenit blu - 500 g.
 • Vezë pule - 2 copë.
 • Limon - 1 copë.
 • Kopër - 100 g.
 • Kripë, piper i zi i bluar - për shije.
 • Thërrime buke - 5-8 lugë gjelle.

Sekuenca e gatimit:

 1. Mishi i peshkaqenit pritet në copa të barabarta, të mëdha.
 2. Rrihni 2 vezë.
 3. Lyejeni mishin në vezë dhe rrokullisni në thërrime buke.
 4. Vendoseni në grilë.
 5. Kripë, piper dhe shtrydhni lëng limoni mbi biftekët.
 6. Piqeni për 7-8 minuta.

Parimet e dietës për fuqinë mashkullore

Një dietë për potencë në shtëpi duhet të përpilohet sipas disa parimeve ushqyese. Kryesorja është ekuilibri i të ushqyerit, i cili përfshin përfshirjen në ushqim të produkteve që ndikojnë jo vetëm drejtpërdrejt në ereksion, por edhe në punën e sistemit të qarkullimit të gjakut, endokrin dhe nervor të një burri. Një kombinim i tillë në ushqim është i nevojshëm, pasi çdo ndërprerje në funksionimin e këtyre sistemeve ndikon negativisht në sferën seksuale të një mashkulli. Për të rregulluar punën e sistemit të qarkullimit të gjakut, duhet të hani më shumë ushqim deti, peshk dhe të përfshini në ushqimin tuaj çaj jeshil ose të kuq të dobët. Për funksionimin normal të sferës endokrine, rekomandohet futja e spinaqit dhe selinos në ushqim.

Kur zgjidhni ushqim, ia vlen t'i jepni përparësi ushqimit të tillë që do t'i sigurojë trupit jo vetëm substanca të dobishme, por edhe energji. Në të njëjtën kohë, nuk duhet harruar se potenca ndikohet më së shumti nga ushqimi i pasur me fibra, proteina, por i varfër në yndyrna. Prandaj, një dietë për impotencë për burrat nën 50 vjeç nuk mund të bëjë pa mish pa dhjamë dhe drithëra. Në një moshë të mëvonshme, yndyrat shtazore në ushqim rekomandohet të zëvendësohen me ato bimore.

Përveç ekuilibrit, ushqimi për të përmirësuar ereksionin dhe për të rritur funksionin erektil bazohet në parimet e fragmentimit dhe konsistencës. Ushqimi duhet të hahet në pjesë të vogla, mundësisht në të njëjtën kohë. Një dietë për të rritur potencën tek meshkujt duhet të zgjasë më shumë se një muaj në mënyrë që të rivendoset plotësisht funksioni seksual. Përsëritja e rregullt e një vakti të ekuilibruar do të zvogëlojë gjasat e problemeve dytësore të ereksionit.

Sa potenciali mashkullor varet nga vitaminat

Dobia e jetës së tij seksuale varet kryesisht nga një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar e një burri. Prandaj, si produkte duhet të jenë të pranishme në menu ato në të cilat ka sasinë e substancave të dobishme dhe vitaminave të nevojshme për të ruajtur fuqinë.

Lista e produkteve të dobishme për riprodhim të mirë është mjaft e madhe. më e mirapër të rritur fuqinë
të tillaprodukteve, të cilat përmbajnë vitaminat dhe mineralet e mëposhtme:

 • vitaminë Ai njohur si retinol. Rrit në mënyrë efektive aftësinë seksuale, ka një efekt pozitiv në imunitetin. Përafërsisht 5000 IU është marrja ditore e kësaj vitamine për një mashkull të rritur;
 • vitaminat Bmund të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e jetës seksuale. Këtij grupi i përkasin disa elementë të ndryshëm. Në veçanti, vitamina B3 (acidi nikotinik) forcon enët e gjakut të penisit, të cilat janë drejtpërdrejt përgjegjëse për një nivel të lartë ereksioni. Vitamina B9 (acidi folik) rrit ndjeshëm qëndrueshmërinë, nxit prodhimin e hormoneve të serotoninës dhe norepinefrinës. Hormoni për fat të mirë serotonin, i cili rrit shkëlqimin e orgazmës, sintetizon vitaminën B6 (piridoksinë) në trup. Sistemi nervor dhe truri furnizohen me energji nga vitamina B1 (tiamina);
 • arginineështë shumë e rëndësishme për shëndetin e meshkujve. Është një aminoacid që rregullon nivelet e azotit në gjak. Arginina, e nevojshme për fuqi të mirë, hyn në trup me produkte proteinike;
 • vitaminat D dhe Erritja e sasisë së hormoneve seksuale në trupin e mashkullit, gjë që ka një efekt të dobishëm në performancën e tubave seminifer dhe testikujve;
 • seleniumshumë e rëndësishme për meshkujt që shqetësohen për funksionin e tyre prodhues dhe cilësinë e spermës. Ky element përshpejton prodhimin e testosteronit në trup, i cili është i nevojshëm për shëndetin dhe funksionalitetin e shkëlqyer të sistemit gjenitourinar;
 • vitaminë Cështë përgjegjës për prodhimin e dopaminës - një hormon nga i cili varet libido mashkullore. Përveç kësaj, elementi aktivizon dhe normalizon tokoferolin e humbur nga trupi;
 • zinkuka një rëndësi të madhe si një potencë mashkullore. Së bashku me pjesëmarrjen në prodhimin e testosteronit, zinku mbështet shëndetin e prostatës;
 • karotenrrit dëshirën seksuale dhe forcon sistemin imunitar. Ky element është i domosdoshëm në trajtimin e prostatës;
 • kalciumit dhe magnezitmarrin pjesë në sintezën e testosteronit, sasia e të cilit varet nga niveli i fuqisë.

Këto janë vetëm vitaminat më të rëndësishme që duhet të forcohenprodukte të fuqisë mashkullore
. Përveç kësaj, ushqimi me një kapacitet glicine, tirozine, trionine, histidine dhe fibra do të jetë i dobishëm.

Disa meshkuj përpiqen të kompensojnë ekuilibrin e vitaminave me preparate farmaceutike. Megjithëse suplementet me vitamina dhe minerale mund të ruajnë gjendjen e trupit në tërësi, ato nuk mund të zëvendësohen plotësisht. Duhet të kuptohet se burrat që duan të rrisin potencën, para së gjithash, duhet të normalizojnë dietën e tyre, duke marrë parasysh aktivitetin e tyre fizik dhe karakteristikat individuale.

Produktet më të mira për potencë

Jo më pak të rëndësishme janë produktet ushqimore për rritjen e fuqisë tek meshkujt me origjinë shtazore. Ekskluzivisht ushqimet bimore nuk japin energji të mjaftueshme. Peshku dhe enët e mishit duhet të jenë gjithashtu në dietën e një burri. Ngopja e trupit me lëndë ushqyese duhet të shpërndahet sipas kohës së ditës. Pra, për të rritur libidon për mëngjes, duhet të hani ushqime të pasura me karbohidrate. Për drekë, është më mirë të hani ushqime proteinike, dhe për darkë - ushqime të lehta bimore. Një dietë e plotë që synon rritjen e fuqisë mashkullore është e pamundur pa përfshirjen e komplekseve të vitaminave dhe mineraleve në dietë.

Mish

Në dietën e një njeriu, nevojiten jo vetëm proteinat bimore, por edhe kafshët. Mishi është një produkt që është elementi kryesor që krijon indet. Ai përmban mikroelemente, vitamina, minerale (fosfor, kalium, hekur dhe të tjera) të nevojshme për shëndetin e meshkujve. Zgjedhja më e mirë do të ishin varietetet me pak yndyrë: lepuri, pula. Një mish i tillë tretet në mënyrë të përkryer, përmban një nivel të ulët të kolesterolit të keq, prandaj rekomandohet përdorimi i tij në shumë dieta terapeutike.

Barku i devesë

Në Lindje, stomaku i devesë zë vendin e parë në mesin e produkteve që rrisin fuqinë. Kjo është e merituar, pasi efekti nuk është më i keq se ilaçet, ndërsa nuk është aspak i dëmshëm për trupin. Një efekt të fortë kurues në funksionet seksuale ka stomaku i devesë i tharë sipas një recete të veçantë. Për potencë, rekomandohet përdorimi i këtij produkti menjëherë para fillimit të marrëdhënieve seksuale. Për të rritur menjëherë epshin, duhet të hani vetëm 3 gram bark deveje (një copë rreth një bizele të vogël).

goca deti

gocat e detit konsiderohen si ushqimi më i mirë i detit që mund të rrisë epshin. Butakët janë të njohur për efektin e tyre stimulues në organin mashkullor, sepse përmbajnë dopaminë, një substancë që mund të rrisë prodhimin e hormoneve seksuale. Gocat më të përshtatshme për meshkujt, të kapur në pranverë. Shkencëtarët kanë përcaktuar se në këtë kohë të vitit përqendrimi i zinkut dhe aminoacideve te molusqet është shumë i lartë, pasi ato riprodhohen në mënyrë aktive.

Proteina e vezëve të thëllëzave të papërpunuara përmban shumë më tepër proteina se pula, kështu që ato janë më të dobishme për trupin mashkullor. Prania e interferonit, i cili mbron prostatën nga inflamacioni, rrit qëndrueshmërinë seksuale dhe përmirëson dëshirën seksuale. Këshillohet përdorimi i vezëve të thëllëzave të papërpunuara, sepse vezët e fërguara tashmë janë një produkt që i është nënshtruar trajtimit termik, ndaj ka humbur një pjesë të konsiderueshme të lëndëve ushqyese.

Nëse pini rregullisht testikuj të larmishëm (brenda 3-4 muajsh), atëherë orgazma do të bëhet më e mprehtë dhe më e ndritshme, periudha e rikuperimit midis kontakteve seksuale do të reduktohet. Sidoqoftë, duhet mbajtur mend se ky është një produkt alergjik, kështu që nuk keni nevojë ta abuzoni me të. Për të shmangur alergjitë, rekomandohet të bëni pije nga lëngu i limonit (15 g), vezët e thajthit (3 copë), mjalti (15 g), konjaku (20 g) dhe uji mineral (100 ml). Është e dobishme të pini një koktej të tillë për potencë 2-3 herë në javë për 3 muaj.

vezët e thëllëzës për të rritur fuqinë

Dietat për të përmirësuar fuqinë: TOP nga më të mirat

Për meshkujt që kërkojnë të rrisin fuqinë, ekspertët rekomandojnë respektimin e disa rregullave dietike.

Është e rëndësishme të mbani mend: për të marrë rezultatin, nuk duhet vetëm të ndiqni rekomandimet e dietave, por edhe të refuzoni pjatat që ndikojnë negativisht në fuqinë.

sallatë për të rritur fuqinë

mesdhetare

E dobishme jo vetëm për të rritur epshin. Rinovon, ka një efekt pozitiv në organizëm, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare dhe onkopatologjive.

Dieta mesdhetare përdoret gjithashtu për të rritur fuqinë, pasi përfshin ushqime të pasura me vitamina dhe minerale që stimulojnë prodhimin e androgjenit dhe funksionin seksual.

Ju duhet të hani 5 herë në ditë, midis 3 vakteve kryesore duhet të ketë ushqime të lehta.

Çdo ditë duhet:

 • Në mëngjes, hani ushqime me niseshte: bukë me drithëra të plota, drithëra nga drithërat, me përjashtim të bollgurit;
 • Përfshini në dietë perime të papërpunuara dhe fruta pa sheqer, gjizë dhe kos, fasule, arra, erëza (kanellë), vaj ulliri;
 • Pini të paktën 1, 5 litra ujë të pastër;
 • Për drekë apo darkë, le të themi një gotë verë të kuqe.

Një tjetër dietë për potencë

Për meshkujt është e rëndësishme që një përqindje e madhe e dietës ditore të jetë ushqim proteinik, ndaj në menynë ditore duhet të jenë të pranishme produktet e qumështit, mishi dhe peshku.

 • Sigurohuni që të pini një gotë qumësht ose kos çdo ditë. Preferohet qumështi i dhisë.
 • Sallatat me perime duhet të kalojnë me salcë kosi (kos) dhe djathë të shtuar atje.
 • Rekomandohet të hahet mëngjes me të bardhat e vezëve (pulë ose thëllëz).
 • Është e nevojshme të alternohen enët e mishit dhe peshkut. Rekomandohet viçi, pulë ose lloje më ekzotike. Nga peshqit preferohet llamba.
 • Mund të gatuani me avull ose zierje. Ushqimet e skuqura janë të përjashtuara.
 • 2-3 herë në javë duhet të hani drekë ose darkë me karkaleca, midhje dhe butakë. Rekomandohet t'i rregulloni me uthull vere ose me lëng rrushi të papjekur.

Parimi bazë i dietës është që sallatat e perimeve me barishte ose perime të papërpunuara duhet të jenë në meny çdo ditë. Përveç kësaj, rekomandohet zëvendësimi i të gjitha pjatave anësore me perime dhe ndonjëherë edhe konsumimi i tyre si pjatë kryesore.

perime në dietë për të rritur fuqinë

Perimet që duhet të jenë të pranishme në dietë:

 • Karota dhe domate. Përmbajnë shumë vitamina, normalizojnë funksionin seksual;
 • Selino dhe kungull i njomë. Ata kanë një efekt stimulues, stimulojnë një ereksion.
 • Lakra dhe shpargu i Pekinit. Përmirësoni rrjedhjen e gjakut.
 • Lulelakra. Ndihmon në parandalimin e shfaqjes së adenomës së prostatës.
 • Qepë. Një nga afrodiziakët më të fortë natyrorë.
 • Sallata me selino, majdanoz dhe borzilok e veshur me vaj ulliri ka një efekt pozitiv në libido. Mund të shtoni edhe arra.
 • Zarzavate për gatimin e pjatave: kantarioni, anise, qimnon, tarragon dhe trumzë.

Ai përfshin përfshirjen e një sasie të madhe frutash në dietë. Ato duhet të hahen gjatë drekës (drekës dhe çajit të pasdites) dhe sigurohuni që të zëvendësoni ëmbëlsirat me to gjatë drekës dhe darkës.

Frutat që përmbajnë vitamina A, B dhe E, acide askorbike dhe folike, zink konsiderohen si më të dobishmet për fuqinë. Duhet të hani çdo ditë:

 • Kajsitë, pjeshkët, ananasi, rrushi, hurma, dardha (përmirësojnë sintezën natyrale të testosteronit).
 • Agrumet (limonët, portokallet, etj. ) – përmirësojnë plotësinë e ndjesive gjatë marrëdhënieve seksuale.
 • Avokado (ka një efekt stimulues).
 • Hurmat e thata me fëstëkë dhe bajame (ndikojnë në mënyrë të favorshme në dëshirën për të bërë seks).

Bazuar në mjaltë, arrat dhe erëzat

Një menu me pjata me shtimin e erëzave, arrave dhe mjaltit është një dietë efektive për të rritur fuqinë. Tek meshkujt që duan ushqimin pikant dhe pikant, ajo është në kërkesë të veçantë. Përfundimi: një zëvendësim i plotë i ëmbëlsirave me mjaltë, përveç kësaj, duhet të hahet rregullisht si ëmbëlsirë, e përzier me arra (arra, lajthi, bajame). Ato dhe erëzat duhet të kaliten me perime, peshk dhe enët e mishit.

 • Gatuani me pak ose aspak kripë;
 • Përdorni vetëm ato produkte që kanë një efekt pozitiv në fuqinë (lista është shumë e gjerë);
 • Gatuani ekskluzivisht me avull ose zierje (shmangni ushqimet e skuqura dhe të yndyrshme).

Erëzat që ndikojnë pozitivisht në libido: xhenxhefil, të gjitha llojet e specave, borzilok, kardamom, shafran, kopër, kanellë.

Produkte të dobishme dhe rregulla për përdorimin e tyre

Ka shumë ushqime të ndryshme që kanë një efekt pozitiv në ereksion. Por ushqimi mund të rrisë dhe ruajë fuqinë mashkullore vetëm me përdorimin e duhur.

Perimet

Një ushqim i tillë është i pasur me vitamina dhe mikroelemente që rivendosin ekuilibrin hormonal të trupit të një mashkulli. Ky ushqim është në gjendje të ngrejë shpejt nivelin e funksionimit erektil dhe të rrisë libidon. Perimet më të shëndetshme përfshijnë:

 1. Qepë.
 2. Karrota.
 3. Panxhari.
 4. Domate.
 5. Rrepkë.
 6. Lakra.
 7. Selino.

Për të arritur shpejt një efekt të dukshëm në çrregullimet seksuale, duhet patjetër të hani ushqim të tillë çdo ditë, duke ngrënë ushqime të papërpunuara.

perime të papërpunuara për të përmirësuar fuqinë

Fruta

Asnjë dietë e duhur nuk mund të bëjë pa fruta, por një opsion i tillë i njohur si mollët është i domosdoshëm këtu. Më të dobishmet në zgjidhjen e këtij problemi janë portokallet, pjeshkët, dardhat dhe avokadot. Një tjetër frut popullor që rrit fuqinë mashkullore është hurma. Një ushqim i tillë mund të ndihmojë nëse hani fruta të papërpunuara ose të thata. Pas trajtimit termik, efektet e dobishme të ushqimit zvogëlohen.

Erëza

Ushqimi me erëza mund të rrisë ereksionin dhe, përveç kësaj, erëzat përmirësojnë funksionimin e sistemit kardiovaskular. Erëzat më të dobishme përfshijnë:

 1. Shafran i Indisë.
 2. Xhenxhefil.
 3. Kari.
 4. Piper i kuq.
 5. Kardamom.

Kur hani ushqim me perime ose fruta që përmbajnë fito, erëzat duhet të hahen pa dështuar, pasi ato (erëzat) synojnë të shtypin hormonet. Çfarë duhet të hajë nga kjo listë, të gjithë duhet të vendosin vetë, pasi disa erëza kanë një numër kundërindikacionesh.

Drithërat

Qull i bërë nga elbi, hikërrori, meli ose orizi është konsideruar prej kohësh një ushqim efektiv për të rritur fuqinë. Një ushqim i tillë përmban një sasi të madhe fibrash dhe vitaminash që përmirësojnë mikroqarkullimin në organet gjenitale, duke rritur kështu potencialin seksual. Përveç kësaj, ky ushqim përmban shumë fosfor dhe zink, të cilët janë të rëndësishëm për rritjen e nivelit të testosteronit.

Para se të përfshini drithërat, rekomandohet që të ekzaminoheni nga një gastroenterolog, i cili do të përcaktojë se cila pjatë është më mirë të përfshihet në meny dhe nëse një ushqim i tillë ka një efekt pozitiv në trup.

drithërat për të përmirësuar fuqinë

Mish

Ky ushqim rrit shpejt fuqinë për shkak të aftësisë për të aktivizuar prodhimin e hormonit tiroksinë. Kjo substancë vepron drejtpërdrejt në qendrat nervore përgjegjëse për ngacmueshmërinë hormonale. Përveç kësaj, mishi pa yndyrë është gjithashtu një dietë e shëndetshme, pasi përmban shumë elementë gjurmë që janë të domosdoshëm për problemet e ereksionit. Opsionet më të mira për ushqimin e duhur janë:

 1. Mishi i lepurit.
 2. Turqia.
 3. Mish viçi.
 4. Mish deleje.
 5. Mishi i kalit.

Për të marrë efektin e dëshiruar nga ushqimi, mishi duhet të hahet i zier ose i zier në avull. Është mirë që këtë ushqim ta hani me shumë perime, erëza dhe barishte.

Peshku dhe prodhimet e detit

Ushqimet e detit dhe ushqimet e peshkut luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen dhe rritjen e fuqisë tek meshkujt. Ky ushqim rekomandohet të alternohet me mish dhe të hahet vetëm i zier. Një pjatë e mirë anësore për të rritur përfitimet e këtij vakti do të ishte panxhari i freskët, kërpudhat e skuqura ose rrepat e ziera. Preferenca duhet t'i jepet peshkut yndyror, goca deti, karkalecave dhe havjarit.

Kolesteroli

Pavarësisht se kolesteroli nuk konsiderohet një substancë e dobishme, ai ka një efekt pozitiv në fuqinë. Për ta bërë atë të mirë, rekomandohet të bëhet rregull konsumimi i ushqimeve me përmbajtje të ulët kolesteroli çdo ditë. Për të mos e tepruar me sasinë e saj, rekomandohet përfshirja në dietë e një veze thëllëza. Efekti më i madh do të jetë nëse merrni një koktej me vezë thëllëza për fuqi.

Duke e përdorur atë, një mashkull jo vetëm që do të rivendosë një ereksion, por edhe do të përmirësojë cilësinë e ejakulatit. Në shumicën e rasteve, ky koktej i veçantë përshkruhet për problemet e funksionit riprodhues. Ushqimi i duhur ju lejon të shmangni problemet me ereksionin dhe ta rivendosni atë pa mjekim. Por për këtë ju duhet të dini saktësisht se çfarë duhet të hani në mënyrë që të korrigjoni situatën. Prandaj, para se të vendosë se çfarë të hajë për të rritur fuqinë, këshillohet që një mashkull të vizitojë një specialist i cili do të ndihmojë në rregullimin e dietës së planifikuar dhe të shpjegojë se çfarë është e dobishme për këtë problem.